Park Krajobrazowy Doliny Słupi, położony w zachodniej części województwa pomorskiego, jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Utworzony w 1981 roku, park obejmuje obszar środkowego biegu rzeki Słupi wraz z dorzeczem od miejscowości Soszyca do drogi Krępa-Łosino.
Geografia i Przyroda Parku
Według regionalizacji fizycznogeograficznej Jerzego Kondrackiego, park leży na obszarze megaregionu Pozaalpejska Europa Środkowa, prowincji Nizina Środkowoeuropejska, dwóch podprowincji: Pobrzeży Południowobałtyckich, na obszarze których park położony jest w granicach makroregionu Pobrzeże Koszalińskie, mezoregionu Równina Słupska i Pojezierzy Południobałtyckich, na terenie których park znajduje się w granicach makroregionu Pojezierze Zachodniopomorskie i dwóch mezoregionów: Wysoczyzna Polanowska i Pojezierze Bytowskie.
Obszar parku został ukształtowany w wyniku ostatniego zlodowacenia obecnego terenu Polski, nazywanego zlodowaceniem północnopolskim. Konsekwencją tego jest zróżnicowanie wysokościowe obszaru i rozmaitość form terenu. Przeważają pofałdowane powierzchnie wysoczyzn morenowych, poprzecinane dolinami rzek oraz siecią rynien, które współcześnie wypełniają wody jezior. Oś parku stanowi dolina Słupi.
Flora i Fauna Parku Doliny Słupi
Na terenie parku rozpoznano 476 gatunków roślin naczyniowych, w tym 24 podlegające całkowitej ochronie i 9 ochronie częściowej. Obszar cechuje wysoka lesistość. Lasy pokrywają 72% jego powierzchni. Znaczący w tym udział mają bory sosnowe świeże, w których przeważającym gatunkiem jest sosna zwyczajna, pochodząca w głównej mierze z nasadzeń. Dodatkowo spotkać można drzewa nie występujące pierwotnie na tym obszarze, jak: świerk pospolity, daglezja, jodła pospolita, sosna wejmutka i sosna smołowa.
Na terenie parku występuje 26 gatunków roślin podlegających całkowitej ochronie. Gatunki reliktowe reprezentowane są m.in. przez bażynę czarną, bagno zwyczajne, grążel drobny i lobelię jeziorną. Występują tu wszystkie typy torfowisk tj. wysokie, przejściowe i niskie.
Atrakcje Turystyczne Słupska i Wędrówki Piesze w Parku Doliny Słupi
Park Krajobrazowy Doliny Słupi oferuje wiele atrakcji dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Szlaki rowerowe i piesze prowadzą przez najciekawsze i najbardziej malownicze zakątki parku, umożliwiając obserwację dzikiej przyrody i cieszenie się pięknem krajobrazu.
Ciekawostką parku jest system energetyczny Słupi. Na przełomie XIX i XX wieku na Słupi między miejscowościami Soszyca i Krzynia został utworzony system hydroenergetyczny, który obejmuje 4 elektrownie wodne i związane z nim jeziora zaporowe, kanały, podziemne sztolnie, zapory i budynki. Całość stanowi unikatowy w kraju zespół elektrowni wodnych, który pracuje nieprzerwanie blisko 100 lat.
Ochrona Środowiska Naturalnego i Ekoturystyka na Pomorzu
Park Krajobrazowy Doliny Słupi jest ważnym obszarem dla ochrony środowiska naturalnego na Pomorzu. Jego utworzenie miało na celu ochronę szczególnie cennych walorów krajobrazowych Doliny Słupi i okolicznych wzgórz morenowych. Dzięki temu, park jest miejscem, gdzie można obserwować dziką przyrodę w jej naturalnym środowisku.
Park jest również miejscem, gdzie rozwija się ekoturystyka. Dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze turystycznej, zwiedzający mogą cieszyć się pięknem przyrody, jednocześnie minimalizując swój wpływ na środowisko. Szlaki turystyczne, punkty widokowe, miejsca do pikników – wszystko to zostało zaprojektowane z myślą o ochronie przyrody i zrównoważonym rozwoju.
Podsumowanie
Park Krajobrazowy Doliny Słupi to prawdziwy skarb dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. Jego różnorodność krajobrazowa, bogactwo flory i fauny, a także liczne atrakcje turystyczne sprawiają, że jest to miejsce, które warto odwiedzić. Zarówno dla mieszkańców Pomorza, jak i dla przyjezdnych, park oferuje niezapomniane wrażenia i możliwość bliskiego kontaktu z naturą. Dzięki działaniom na rzecz ochrony środowiska i promocji ekoturystyki, Park Krajobrazowy Doliny Słupi stanowi model zrównoważonego rozwoju i pokazuje, jak można harmonijnie łączyć potrzeby człowieka z ochroną przyrody.